Péče o dítě

Novorozenec

Vaše miminko vyšetříme do 48 hodin po propuštění z porodnice. Po návratu domů budete (kromě výbavičky, kterou již máte pořízenou) potřebovat:

1. Líh na ošetřování pupku (40% nebo 60%, volně prodejný v lékárně) - jím čistěte zbytky pupečníku, nezasahujte do kůže v okolí, z počátku několikrát denně, postupně pak 1x denně, většinou po koupání.

2. Hydratační mléko. V péči o novorozence platí, že čím méně, tím lépe. Na běžnou péči o pokožku miminka po koupeli postačuje šetrné hydratační mléko, na sušší místa, zejména v záhybech, kde má pokožka tendenci praskat, pak slunečnicový olej (lékárenský).

   Miminko není nutné denně koupat, ale je vhodné jej denně otřít teplou vodou v místech zapářky a v plenkové krajině. Po koupeli pokožku ošetřete hydratačním mlékem. Pokud se objeví zarudnutí v plenkové krajině, vynechejte čištění pokožky vlhčenými ubrousky a místo toho jen jemně otírejte zadeček miminka bavlněnou plenkou namočenou do vody, nechte jej dobře oschnout, chvíli zadeček "větrejte", teprve po důkladném uschnutí šetrně natřete narušenou kůži pečujícím krémem (vhodný je např. Sudokrém či Bepanthen). Jestliže se stav nezlepšuje či dokonce zhoršuje, poraďte se s námi.

   Na možnosti první vycházky s Vaším miminkem se poradíte při první návštěvě v ordinaci. S novorozencem a malým kojencem není vhodné chodit ven tehdy, pokud nejsou dobré rozptylové podmínky, pokud venkovní teplota klesne pod minus 3 až minus 5 stupňů a také při nemoci (dle porady s lékařem).

   V prvních dnech po návratu domů hlavně dle možností odpočívejte, když spí miminko, odpočiňte si i Vy, využijte nabídky Vašich blízkých k pomoci. Pokud chcete své miminko kojit, hodně pijte, aspoň 3-4 litry vhodných tekutin denně (bylinkové čaje, čaje pro kojící maminky, voda, nesycená minerálka, mléko či různé obohacené mléčné nápoje pro podporu tvorby mateřského mléka), vynechejte stimulační nápoje (silný černý čaj, káva, tonik, cola, apod.), ale také koncentrované ovocné džusy, zejména citrusové a "bublinkové" nápoje. Miminko přikládejte k prsu vždy, když si o to řekne. V prvních dnech a týdnech je většinou potřeba kojit po 2-3 hodinách, v noci se doporučuje kojit alespoň 2x, aby se podpořilo správné zahájení tvorby mateřského mléka. Pokud máte příliš nalité prsy, je dobré před přiložením novorozence k prsu odstříkat trochu mléka z oblasti prsních dvorců, aby se miminko lépe přisálo. Pokud Vás trápí zarudnutí či zatvrdliny v prsech, mezi jednotlivými kojeními nanášejte na prsa chladivé obklady z naklepaných zelných listů či tvarohu, před kojením pak prsa opláchněte teplou sprchou, nahřejte, jemně naklepejte a v předklonu natřesávejte a dítě pak přiložte ke kojení tak, aby bradička směřovala k zatvrdlině. Přebytky mléka odsávejte a můžete je uchovat v ledničce k použití po dobu 24 hodin či zamrazit v mrazničce k případnému pozdějšímu pohotovostnímu použití, takto uskladněné mléko vydrží 3 měsíce, rozmražujte jej přemístěním do lednice.

   Po každém kojení nechte miminko dobře odříhnout. Mírné ublinkávání po nakojení je běžným jevem téměř u všech novorozenců. Optimální délka kojení je zhruba do dvaceti minut. Jezte pestrou vyváženou stravu, opatrně s nadýmavými potravinami (čerstvé pečivo, luštěniny, zelí,...), citrusy, jahodami.

   Stolice novorozence v prvních dnech je tmavě zbarvená, tzv. smolka. Po několika dnech pak hnědavá, tzv. přechodná stolice. V návaznosti na nástup laktace se začne objevovat běžná stolička kojeného dítěte, charakteru "míchaných vajíček". Od konce prvního týdne do konce prvního měsíce věku dítěte je dobrou známkou dostatečného množství vypitého mateřského mléka přítomnost aspoň čtyř takovýchto stolic denně a aspoň 6-8 pomočených plenek denně. Po nakojení má být dítě klidné, spokojené. V průběhu prvního půlroku života přichází několik období, kdy miminko vyžaduje najednou častější kojení, než jste byla zvyklá, což Vás může zaskočit. Ale nemusí se jednat o nedostatek mateřského mléka, ale pouze o období zvýšeného růstu a potřeby. Pokud dítě dobře prospívá, není důvod k obavám.

   V novorozeneckém věku se uvidíme při první návštěvě na našem středisku a pak na 14-ti denní prohlídce. Miminka zveme k pravidelným kontrolám váhy dle individuálních potřeb. Od 14.dne věku všechna miminka (a to až do 18-ti měsíců věku) dostávají vitamín D v kapkách. Předepíšeme Vám jej na recept při prohlídce. Vitamín K, který se dříve podával také všem novorozencům, se dnes dává pouze v některých případech.

   Další preventivní prohlídka Vás čeká v šestinedělí.

Užitečné odkazy:

www.kojeni.cz

www.emimino.cz

Kojenec

   Dobře prospívající kojenec může být výlučně kojen do 6. měsíce věku. V období mezi čtvrtým a šestým měsícem věku je možné miminku nabízet tzv. bezpečnou dávku lepku, tj. denně 1-2 piškoty rozmočené do odstříkaného mateřského mléka, lžičkou, nebo 1 čajovou lžičku hladké mouky přidanou do poledního příkrmu, a seznamovat ho s různými druhy stravy, kterou vždy připravujte z převařené kojenecké vody, do konce prvního roku věku také dětské pokrmy nesolte a neslaďte. Doporučení WHO i MZČR však stále hovoří o výlučném kojení po dobu 6 měsíců věku. U dětí nekojených můžeme postupně po ukončeném 4.měsíci věku zahájit zavádění nemléčných příkrmů, vše s Vámi prohovoříme osobně v rámci preventivních prohlídek. Zavádějte nemléčné příkrmy, zpočátku polední masozeleninový příkrm, večerní obilnou kaši, pak ovocné přesnídávky, po 6. měsíci věku je možné denní porci masa 1x týdně nahradit vařeným vaječným žloutkem.

   Některé děti v období 1. - 3. měsíce věku trápí kojenecké koliky, hodně pláčí, mají nadmuté bříško. Dítěti můžete pomoci snahou o dobré odříhnutí po každém kojení, podáváním léků typu Sab simplex, Lefax, Infacol či Espumisan, zkusit můžete také podávání probiotik, ovšem jejich účinek u plně kojeného dítěte je sporný. Při pláči nahřejte bříško miminka teplou plenkou, můžete použít gely proti nadýmání s obsahem fenyklu, jemně masírujte bříško kolem pupku ve směru hodinových ručiček.

   Zdravý vývoj Vašeho miminka budeme v období do konce prvního roku věku pečlivě sledovat při četných preventivních prohlídkách, ve třech měsících, mezi čtvrtým a pátým měsícem, v šestém, osmém a desátém měsíci, po prvních narozeninách a následně v osmnácti měsících věku.. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o dobrém růstu a vývoji, nebojte se nám s Vašimi obavami svěřit.

 

Batole a předškolák

   Další preventivní prohlídka čeká Vaše dítě ve třech letech věku. Většina dětí v tomto věku zahajuje pravidelnou návštěvu předškolního zařízení. S tím se, bohužel, často pojí nárůst nemocnosti dítěte a častější návštěvy v ordinaci dětského lékaře. I v tomto věku je vhodné pokračovat ve stravování dítěte podle zásad zdravé výživy, doporučujeme tyto užitečné rádce:

www.hravezijzdrave.cz

www.vyzivadeti.cz

www.1000dni.cz

 

   V pěti letech věku provedeme další preventivní prohlídku, která se spojená s posouzením školní zralosti, vyzveme Vaše dítě, aby nám nakreslilo obrázek, budeme si také více povídat, zaměříme se na logopedické vady. Tato prohlídka je spojená s očkováním proti tetanu, černému kašli a záškrtu.

 

Školáci a adolescenti

   V následujících letech se budeme vídat alespoň při pravidelných preventivních prohlídkách, které probíhají každé dva roky, až do devatenáctých narozenin, kdy se rozloučíme při výstupní prohlídce. Ve školním věku je potřeba věnovat zvýšenou pozornost možným vznikajícím ortopedickým vadám, sledujeme růst Vašeho dítěte dle percentilových grafů, zaměřujeme se také na správný a včasný nástup puberty. Toto období s sebou přináší i možné specifické problémy (výchovné a školní problémy, poruchy příjmu potravy, apod.). Poslední pravidelné dětské očkování probíhá po dosažení deseti let věku, jedná se o očkování proti tetanu, černému kašli, záškrtu a dětské přenosné obrně. Podle Vašich potřeb s Vámi prohovoříme problematiku nadstandardního očkování.

 

 

Běžné problémy

Zvýšená teplota

   Teplota se měří u nejmladších dětí nejlépe v konečníku, kde od konce prvního měsíce odečítáme půl stupně od naměřené teploty. (Tzn., že zjištěné teplotě 38°C odpovídá teplota 37,5°C.) Teplota do 38°C je zvýšená, není nezbytně nutné ji ihned srážet léky. Výjimkou jsou děti, které mají za sebou epizodu křečí při horečce, tzv. febrilní křeče. V tomto případě podávejte kdykoliv při zjištění zvýšené teploty léky ke snížení teploty, ale také protikřečové léky (Diazepam), budete jimi vybaveni od nás, o jeho podávání vás poučíme. Teplotu 38 - 40°C nazýváme horečkou, k jejímu snižování používejte léky s obsahem paracetamolu či ibuprofenu, je možno podávat střídavě oba léky, dávkování je uvedeno v příbalových letácích, v závislosti na hmotnosti dítěte, nepřekračujte povolené denní dávky, o konkrétních dávkách se můžete poradit s námi. Horečku můžete snižovat také omýváním dítěte vlažnou vodou či přikládáním kostek ledu zabalených do utěrky či ručníku do třísel a podklíčkové krajiny.

  Kdy zejména vyhledat lékaře?

vždy, když naměříte zvýšenou teplotu u novorozence

vždy, když horečka překročí 40°C

pokud je dítě apatické, reaguje nepřiměřeně, odmítá pití, málo močí, apod.

pokud se dítě chová pro Vás nezvykle, odlišně od běžného chování, na jaké jste byli zvyklí

pokud se na kůži dítěte objevují krvavé skvrnky

při jakýchkoliv pochybnostech o zdravotním stavu dítěte s horečkou

 

Zvracení, průjem

   Při zvracení nabízejte dítěti pouze oslazený ledový černý čaj, po lžičkách, a to 5-10 lžiček během 5-10 minut, nespěchejte. Můžete také použít v lékárnách dostupný granulát k přípravě iontového nápoje Kulíšek. Po zastavení zvracení zkuste nabídnout větší množství nápoje. Pokud dítě již nějakou dobu nezvrací, obvykle po 6-8 hodinách, a toleruje i větší množství vypitého nápoje, můžete mu zkusit podat pečivo (včerejší rohlík). Následující den, pokud se nepřipojí průjem, můžete pozvolna přejít na šetřící stravu (brambory našlehané ve vodě na kaši, rýže, kuřecí vývar) a postupně na běžnou stravu. Pokud dojde k rozvoji průjmovitých stolic, pokračujte následující den v nabízení protiprůjmové stravy: pečivo, brambory, rýže, mrkev, banán, slané tyčky, kuřecí vývar, nezapomínejte na dostatek tekutin. Postupně povolujte ve stravě, až k návratu k běžnému režimu. Vhodné je současné podávání probiotik.

   Kdy zejména vyhledat lékaře?

pokud dítě opakovaně zvrací, zvrací i všechny nabízené tekutiny

pokud je dítě apatické, málo močí

pokud se ve zvratcích či stolici objeví krev

pokud jsou potíže spojené s bolestí břicha či vysokou horečkou

při jakýchkoliv pochybnostech

 

Dovolená, cesta do zahraničí

   Přibalte si s sebou: léky ke snížení teploty, dezinfekční oční kapky typu Ophthalmo - Septonex či Occu-Flash, antihistaminika (Fenistil, Zyrtec, Aerius, apod.) v kapkách či tabletách, vhodný je také Fenistil gel či roll-on, léky na kašel, teploměr, vhodné opalovací prostředky (pro děti do dvou let přípravky na bázi minerálních filtrů, vždy s nejvyšší možnou ochranou proti slunci).

   Zejména v jižních destinacích se vyhýbejte rizikovým potravinám (zmrzlina, led do nápojů, nedostatečně tepelně upravené kuřecí maso - grilované). Dbejte na dostatečnou ochranu dětské pokožky před nebezpečným slunečním zářením (u nejmenších dětí vzdušným bavlněným oblečkem, kloboučkem a pobytem ve stínu, pro starší děti zvolte ochranné krémy s SPF 50), nespoléhejte na voděodolnost a raději namažte dítě častěji a důkladně. V poledních hodinách (mezi 11. a 15.hodinou) zůstávejte mimo přímé sluneční záření. Zachovávejte dostatečný pitný režim.

 

Rychlá lékařská pomoc

V případě nouze volejte: 155 nebo 112

Pokud potřebujete ošetření mimo naše ordinační hodiny a nejsme dostupní: vyhledejte ošetření cestou ústavní pohotovostní služby, nejbližší dětské pohotovostní služby: LSPP pro děti FN v Praze Motole: Po - Pá: 17:00 - 7:00hod., So+Ne+svátky: nepřetržitě, tel.: 2 2443 3653 nebo 2 2443 3652, v přízemí D, mezi dětskou poliklinikou a dětskou lůžkovou částí. Zde je také pohotovostní lékárna. Pohotovostní ošetření dítěte je možné také prostřednictvím dětské LSPP při nemocnici v Kladně: tel.: 312 606 412, Po - Pá: 17:00 - 22:00hod., So+Ne+svátky: 8:00 - 20:00hod., budova D, přízemí. Mimo tyto hodiny přebírá ošetřování akutně nemocných dětí kladenské dětské lůžkové oddělení, budova D, 2. patro.

Stomatologická pohotovost: také FN v Praze Motole.

Toxikologické informační centrum: 224 91 92 93 (VFN Ke Karlovu 2, Praha 2) - zde získáte informaci o tom, jak postupovat v situaci, kdy Vaše dítě nedopatřením požilo předpokládanou toxickou látku, jedovatou bylinu, léky, apod. K telefonu si připravte kartičku pojištěnce Vašeho dítěte a údaj o tělesné hmotnosti dítěte (stačí odhadnout).